Menu

A czasy nasze niespokojne

Historia dzieje się tu i teraz

Konstytucja, ważna rzecz

futermama

12802915_1658693774383858_5559214464016527748_n

 

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej . Dlaczego jest dla nas taka ważna?

Spotkaliśmy się w piątek 04-03-2016 na kolejnym wieczorze „O Demokracji przy kawie”. Tematem przewodnim była Konstytucja. Jednak poprzedni tydzień zaowocował w wiele wydarzeń. Omówiliśmy je pokrótce, aby przybliżyć je tym osobom, które nie brały w nich udziału.

Ela opowiedziała zarówno o konferencji prasowej z mediami lokalnymi w której brali również udział liderzy regionalni. Parę słów o Mateuszu Kijowskim, jako człowieku ciepłym, spokojnym i skupionym na słuchaniu ludzi. Spotkanie wieczorne w auli Liceum zgromadziło mieszkańców nie tylko Torunia ale i osoby przyjezdne z Bydgoszczy, Włocławka, Grudziądza i innych okolicznych miejscowości Aula wypełniona po brzegi. Przekrój wiekowy od ludzi w sędziwym wieku do młodych. Padało z sali dużo pytań. Było dużo odpowiedzi. Była dyskusja.

Zanim Agnieszka przeszła do marszu w Warszawie, powiedziałam kilka słów o najnowszej historii utworu „Modlitwa o wschodzie słońca” Natana Tenenbauma. jego perypetiach z muzyką, którą wcześniej ułożył Gintrowski. Wspomniałam o tym, że twórca słów wyraził zgodę na wykorzystywanie utworu przez KOD. Dlatego ułożono nową melodię, której autorzy chcą pozostać nieznani, aby nikt nie rościł sobie praw do utworu. Powiedziałam też, że utwór ten został w nowej wersji odtworzony w Warszawie na marszu My, Naród ! Niestety tej chwili Natan Tenenbaum nie dożył. Zmarł 23 lutego 2016 r. Wszyscy w skupieniu z zadumą wysłuchaliśmy utworu.

Agnieszka opowiedziała nam, jak ogromne wrażenie zrobił na niej marsz wielu tysięcy polaków. Atmosfera tego marszu wywarła na nas wszystkich ogromne wrażenie. Wiele flag polskich i Kodowych powiewało nad tłumem. Również flagi unijne się pojawiały. Było też kilka flag tęczowych. Pochód był wesoły, kolorowy. Transparenty robione ręcznie dowcipne. Ludzie mieli na sobie różne przebrania śmieszne lub bardziej śmieszne. Z tłumu emanowało tyle dobrej energii. Czuło się tę moc. Tę jedność narodu. Ja opowiedziałam krótko o historii tęczowej parasolki, którą wręczyłam Mateuszowi Kijowskiemu. Lider KOD szedł przez dłuższy czas z otwartą parasolką. Wspomniałam też, że obrazy marszu warszawskiego nie dawały mi spokoju i powstał wiersz „My, Naród !”, który odczytałam zebranym.

Joanna cudownie nam przybliżyła ich spontaniczny rodzinny wyjazd w sześć osób na manifestację do Gdańska w celu poparcia dla Lecha Wałęsy. Również i tam pomimo powagi sytuacji atmosfera spotkania była pozytywna a ludzie dowcipkowali, zakładali wąsy, fotografowali się. Uczestnicy oceniają, że było ich około 25. 000. Jak to już zwykliśmy mówić – garstka.

Omówiłam w skrócie inicjatywę obywatelską, jaką jest ustawa o Trybunale Konstytucyjnym. Wyjaśniłam na czym polegają zmiany w ustawie. Omówiłam też jak wygląda procedowanie tej ustawy i co to nam daje. Zaproponowałam osobom chętnym złożenie podpisów pod powyższym projektem, co zainteresowani uczynili po naszym spotkaniu.

Wreszcie przyszedł czas na naszą Konstytucję. W takt muzyki Chopina Elżbieta odczytała Preambułę Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Wszyscy w zadumie słuchaliśmy tych słów. Wioletta opowiedziała, jak powstała i jak funkcjonuje Konstytucja. Wyjaśniła nam, dlaczego jest to tak ważny dokument dla nas wszystkich. Padło takie zdanie, które utkwiło mi w pamięci. Konstytucja powstała po to , by chronić praw mniejszości przed większością. I to jest jej największa wartość. Tak , jak przypuszczaliśmy rozwinęła się dyskusja. Momentami bardzo intensywna. Widać było różnice poglądów. Jednak najbardziej z wypowiedzi wylewała się troska o ład demokratyczny naszego kraju. Zadawaliśmy sobie pytania, co jeszcze szykują nam obecni parlamentarzyści. Analizowaliśmy, jakie postępowanie należy przyjąć i jak reagować w najbliższych tygodniach. Wszyscy jesteśmy zgodni co do tego, że przed nami jeszcze niejedna zawierucha z ław sejmowych. A obrona Trybunału Konstytucyjnego i stanie na straży Konstytucji to nasze główne zadania.

Kolejne środowiska potwierdzają swoją aprobatę dla naszych działań. Zdajemy sobie sprawę, że ilość osób biorących udział w spotkaniach nie jest adekwatna do ilości poparcia dla KOD w społeczeństwie. Wiele osób mówi o tym, że są ludzie, które popierają , ale jeszcze nie czują potrzeby reagowania, Jednak tych, którzy reagują jest coraz więcej. I to jest nadzieja dla polskiej demokracji.

Wspomniałam o planach na najbliższe dni – tzn Konna manifestacja w Bydgoszczy 06-03-2016 o godz. 12:00 i manifestacja w Warszawie 12-03-2016 – Obronimy Ład Konstytucyjny. Wspomniałam też, jak funkcjonują nasze organizacje wydarzeń, wyjazdy na marsze czy manifestacje czy też organizowanie pikiet lokalnych. Wyszliśmy wszyscy ze spotkania wyraźnie poruszeni. Serdecznie wszystkim dziękuję za ten wieczór. 

My, Naród ! >

< Nie całkowitemu zakazowi aborcji


Danuta Zarzeczna

Utwórz swoją wizytówkę

© A czasy nasze niespokojne
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci