Menu

A czasy nasze niespokojne

Historia dzieje się tu i teraz

Jesteśmy i będziemy w Europie

futermama

13141102_475390735992768_1549096113_n

 Jadąc do Warszawy w sobotę na marsz „Jesteśmy i będziemy w Europie” wiedzieliśmy ,że jest nas zjeżdżających się z całej Polski więcej niż na poprzednim marszu KODu. Ale nikt się nie spodziewał, że będzie nas aż tyle. Z naszego regionu jechało kilka autokarów: jeden nasz – z Włocławka, trzy – z Torunia, cztery - z Bydgoszczy. Byli z nami mieszkańcy mniejszych miast z regionu: Grudziądza, Świecia, Chełmna i z wielu innych miejscowości.

Dotarliśmy w okolice Placu na Rozdrożu około 13:00. Były tam już nieprzebrane tłumy. Wszystkie ulice dochodzące do placu były wypełnione ludźmi.

Hymn zaśpiewany przez tak ogromny tłum niósł się daleko ponad stolicą. Przemówienia, pomimo dobrego nagłośnienia nie były w stanie dotrzeć do nas wszystkich. A padało w tych przemówieniach wiele ważnych, mądrych słów.

Zacytuję chociaż kilka.

Tradycja jest tym, czym możemy się dzielić z innymi narodami-Izabela Rak (KOD);

Odwracanie się od Europy to jest droga na wschód- Grzegorz Schetyna (PO);

Nie damy się wypchnąć z europejskiej strefy bezpieczeństwa i rozwoju- Jarosław Kalinowski (ZSL);

Edukacja nie może być zawłaszczonaNie ma państwa demokratycznego bez dobrej edukacji- Sławomir Broniarz (ZNP);

Ten ekspres do europejskich zmian właśnie rusza. I my, jako Polska do tej pory jechaliśmy tym ekspresem w 1 klasie ale wystarczyło kilka miesięcy rządów PIS byśmy przenieśli się do wagonu towarowego,Z tego przystanku historycznego, na którym stoi Polska odjeżdżają pociągi w dwóch kierunkach. Jeden to ekspres europejski a drugi to kolej transsyberyjska- Kamila Gasiuk-Pihowicz ( .Nowoczesna);

Chcę powitać tu ludzi z tęczowymi flagami, ponieważ miarą demokracji jest to, jak traktowane mniejszościPiotr Cugowski (KOD);

Nie przyszliśmy tutaj tylko dlatego, że nam wszystkim razem jest dobrze tylko dlatego, że w Polsce jest źle,Jesteśmy tu razem w imię wielkiej idei, której na imię Wolność !- Prezydent Bronisław Komorowski.

Nie sposób wymienić tu wszystkich przemawiających i przytoczyć wszystkie wypowiedzi. Zacytowałam tu kilka zdań, ale warto sięgnąć do mediów i posłuchać całych wypowiedzi. Tu jest link do pełnej relacji:

https://www.youtube.com/watch?v=kx4sISI3jF8&index=32&list=PLHk_rpqjl0e35fulxtZsmXknDEZObAx5u

Kiedy czoło marszu ruszyło i formował się pochód wielu nie miało szansy nawet ruszyć się z miejsca. I tak wszyscy stali i czekali aby włączyć się w ten piękny, wesoły, kolorowy marsz. Wszyscy byli weseli, nikt się nie denerwował.

Moja pasja fotograficzna nie pozwoliła mi stać i czekać na swoją kolej. Jeszcze trwały przemówienia, kiedy poszłyśmy obie, ja i moja tęczowa parasolka w tłum. Próbowałam dotrzeć do czoła marszu. Niestety nie udało mi się. Marsz ruszył a ja razem z nim. Posuwałam się od punktu do punktu i fotografowałam. Niezliczone tłumy ludzi, uśmiechy na twarzach, nazwy miast z całej Polski, gmin, powiatów. I te piękne stroje, okulary, kapelusze i transparenty. No i flagi, morze flag – polskich, unijnych, KODowych, partyjnych. A kiedy wiaterek zawiał wszystkie one łopotały na wietrze. To husaria 2016 ! Ludzie podążali pełną szerokością jezdni oraz chodnikami i tylko pasy zieleni pozostawały wolne. Przesuwały się w pogodnym marszu flagi Polski kilku, kilkunasto a nawet kilkusetmetrowe . Szła piękna unijna flaga otoczona osobami ubranymi w flagi narodowe krajów - członków Unii Europejskiej. Wiele transparentów głosiło pozytywne hasła, podnoszące na duchu. Ale równocześnie wyraźnie dawały do zrozumienia, że my, Polacy nie pozwolimy zawłaszczyć naszego państwa. Nie pozwolimy zabrać sobie wolności i demokracji. Że jesteśmy dumnym narodem. Różnorodnym. Ale potrafimy się zjednoczyć ponad podziałami. Było w tych transparentach dużo nadziei, radości. Było też stanowcze żądanie praworządności. I chociaż przewija się również pewna złośliwość i karykatury obecnej władzy, to nie było tu nienawiści.

A Ci wszyscy ludzie, tak bardzo różnorodni. Starsi, pamiętający czasy wojenne a nawet przedwojenne. W kwiecie wieku, 60, 50-latkowie z wnukami. Ci pamiętający jeszcze czasy komunizmu i walki o wolną Polskę. I te pokolenia, które już w tej wolnej Polsce dorastały i się urodziły. I ci schorowani, z laskami, kulami, na wózkach i ci na rolkach. na rowerach, z psami. Fotografowałam ludzi, transparenty, sytuacje. Przeżywałam chwile emocji z różnych spotkań ze znajomymi i z nieznajomymi. Wciąż czekałam , aby w tym marszu doszedł Włocławek i cały nasz region do mnie. Trwało to bardzo długo. Już prawie straciłam nadzieję, że ich spotkam. Ale przecież tak dużej grupy z kilkoma dużymi błękitnymi transparentami nie sposób przeoczyć. Spotkałam się z nimi dopiero po około półtorej godzinie marszu . Okazało się, że nasz region właściwie zamykał cały ten wielki spacer. I dalej poszliśmy już razem. Całe Kujawy i warszawiacy. A z chodników pozdrawiali nas Ci, którzy już wracali z naszego pięknego marszu.

 

Tak – my już wiemy, że to, co robimy jest dobre dla Polski! I coraz bardziej utwierdzamy się w tym, bo jest nas coraz więcej ! I mówimy coraz głośniej !

Swoją obecnością w Warszawie potwierdziliśmy, że jesteśmy mądrym narodem, że ważne są dla nas demokratyczne wybory, że jesteśmy i chcemy nadal być w Europie. No i najważniejsze – że potrafimy się jednoczyć ponad podziałami.

Do zobaczenia na następnym marszu ! Tak ! Bo będziemy tak długo wychodzić na ulice, jak długo będzie trzeba. Dopóki w naszym kraju nie wróci praworządność !

Polsko ! Nie trać nadziei i wiary w swój naród! Jesteśmy z Tobą !!!

 

Spisuję te słowa i równocześnie oglądam relację z marszu. Okazuje się, że kiedy czoło pochodu weszło na Plac Piłsudskiego i Mateusz Kijowski dotarł do sceny to na Placu na Rozdrożu jeszcze stały tłumy ludzi. Czyli Kujawy jeszcze były w punkcie startowym. I nie myślcie sobie, że może nie chciało nam się iść. Chciało i to bardzo !

 I ja tam byłam.

Fotografii mnóstwo zrobiłam.

Przeżyłam ogromne wzruszenie.

I już zapraszam na następne marsze.

Bo tego, co się czuje i przeżywa na takim marszu

nie da się opisać żadnymi słowami.

To trzeba przeżyć samemu.

 

Danuta Zarzeczna

2016-05-09

 

Nie całkowitemu zakazowi aborcji >

< Jutro jest już dziś


Danuta Zarzeczna

Utwórz swoją wizytówkę

© A czasy nasze niespokojne
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci