Menu

A czasy nasze niespokojne

Historia dzieje się tu i teraz

Nie bądź pasażerem na gapę!

futermama
 
W Polsce ważą się obecnie nie tylko nasze losy na najbliższe lata ale - być może - także losy następnego pokolenia. Nie jest przesądzone, czy pójdziemy drogą wyznaczaną przez zachodnie liberalne demokracje czy drogą autorytarnych państw wschodu i trzeciego świata. To zależy od tego, jak zachowa się społeczeństwo, jaką drogę wybierze. Wielu z nas opowiada się po stronie demokracji, nowoczesności, tolerancji i wolności. Tylko czy samo opowiadanie się po tej stronie dziś wystarcza? Wydaje się, że to mało!
 
Komitet Obrony Demokracji rozpoczął właśnie nabór członków. Zapisują się zwykli ludzie, tacy jak Ty czy ja, którym zależy, aby Polska była państwem praworządnym i nowoczesnym. Dziś w naszym własnym Państwie, rozsądek oraz odpowiedzialność za los bliskich i za nasz kraj podpowiadają wybór drogi aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym państwa oraz w lokalnej społeczności.
Chodzimy na wybory zdając sobie sprawę, że ten nasz jeden głos rzadko zdecyduje, kto będzie rządził – ale suma naszych głosów, Twój, mój, naszych przyjaciół i znajomych już o tym zdecydują. I tak samo jest teraz. Działajmy razem! Jaki będzie KOD, jaki będzie opór społeczny przeciwko niszczeniu Państwa, zależy od indywidualnych decyzji każdego z nas, od tego czy się zaangażujesz czy nie. „Jazda na gapę” czyli zmierzanie do wspólnego celu ale liczenie, że całą robotę zrobią inni nie bardzo przystoi świadomemu obywatelowi. Działając razem jesteśmy silniejsi!
 
Społeczeństwo obywatelskie to nie zbiór haseł i dyskusji „kanapowych” lecz sieć organizacji społecznych i aktywnie w nich działających świadomych obywateli. Czyli nas. To są zapisy do grona tych, którzy poważnie traktują to, że są obywatelami wolnej demokratycznej Polski i deklarują, że będą bronić państwa prawa, państwa demokratycznego, Rzeczpospolitej wolnych ludzi.
Każdy z nas musi sobie dziś odpowiedzieć, czy poprzez swoją obecność w Komitecie Obrony Demokracji chce mieć wpływ na to co dzieje się w Polsce, decydować o tym co wspólnie zrobimy, zachować naszą przestrzeń wolności i być częścią społeczeństwa obywatelskiego.
 
Aleksandra Solecka
Koordynatorka Regionalna KOD Kujawsko-Pomorskie
2016-06-17
 
Tekst opublikowano na blogu za zgodą autora.

13139351_474825356049306_3732892228326909370_n

foto: Marek Krupecki

 

Zamordowała ich homofobia >

< Brexit - Walczymy dalej


Danuta Zarzeczna

Utwórz swoją wizytówkę

© A czasy nasze niespokojne
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci